Ehitusmaterjalide turu ülevaade: 1. poolaastal kasvatasid tootjad edukalt mahte

Eesti ehitusmaterjalide tootjatele oli 1. poolaasta edukas, sest vähemalt osaliselt suudeti sisendhindade järsk tõus kanda üle lõpptoote hinda ja kasvatada mahte. Siiski on mõni tootegrupp ka juba langustrendis.

EETL-i liikmete rahaline käive võrreldes 1. pa 2021 on kasvanud ca 20%. Selles kasvus kajastub osaliselt ka toodete hinnatõus. Peaaegu kõigis tooterühmades on on kasvanud ka müügimahud. Kasvanud on nii koduturu müük kui ka eksport.

Erinevate toodete osas on tootmismahtude kasvud ligikaudu järgmised: Betoonisegu +2%, betoonelemendid: karkassielemendid +3%, seinapaneelid +7%, õõnespaneelid +4%, seinamaterjalid (plokid ja tellised ) +6%, soojustusmaterjalid +3%, klaas (klaaspaketid) +4%, uksed-aknad +20%.

Akna-uksetootjatel oli tugev eksport

Kõige paremini on läinud akna-uksetootjatel, mis tõenäoliselt näitab, et sellises ehitusjärgus hooneid on praegu töös palju. Akna-uksetootjatel on ka väga tugev ekspordi osakaal, 65% kogutoodangust läks eksporti. Samas on mitu tootjat osutanud, et paari viimase kuu jooksul on tellimuste portfell selgelt vähenenud.

Mõnede toodete osas on viimased kuud (juuni-juuli-august) näidanud pisikest langust võrreldes eelmise aastaga. Aasta lõpu prognooside osas tootjatel selget arusaamist ei ole. Tõenäoliselt langustrend jätkub, kuid selle suurust ei osata ennustada.

Kodumaiste maavarade mahud languses

Kahe toote osas on mahud olnud languses siiski juba 1. poolaastal: liiv -4% ja paekivi killustik -15%. See osutab tõenäoliselt juba vähenevale taristuehitusele, kuna suur osa liivast ja killustikust läheb just taristuehitusse. Teades riikliku teehoiukava järsult vähenevat rahastust järgmisel kolmel aastal, ei ole sellel sektoril lähitulevikus midagi head oodata.

Betoonitootjad Rootsi turu langust ei tunneta

Eesti Betoonelementide tootjatel läheb praegu üldiselt hästi. Nemad on ka tugevasti ekspordile orienteeritud ja lausa 44% Eestis toodetud seinaelementidest läks eksporti. Vähemalt praegu on nad eksportturgudega rahul ja mingeid signaale Rootsi turu suurest langusest nende poolt ei tulnud.

Allikas: https://www.ehitusuudised.ee/uudised/2022/09/29/ehitusmaterjalide-turu-ulevaade-1-poolaastal-kasvatasid-tootjad-edukalt-mahte

Toomas Vainola sõnul oli 1. poolaasta materjalitootjatele edukas. Foto: Raul Mee